Jak vybrat digitální fotorámeček?

Jak vybrat digitální fotorámeček?

Než se vrhnete do výběru digitálního fotorámečku, zamyslete se, kam ho chcete umístit. Na jeho umístění bude záviset jeho velikost, maximální jas, kontrast, možnosti uchycení a způsob napájení. Až poté je možné řešit, jaké další funkce a vlastnosti od něj očekáváte.

  • Tomáš, redaktor Heureka.cz
  • Doba čtení: 3 min.

Digitální fotorámečky podle obrazovky

Úhlopříčka displeje

Úhlopříčka je základní parametr fotorámečku a říká nám, jak velká je plocha, na které se zobrazuje obraz. Podle toho, kam ho chceme umístit, budeme volit její velikost. Pokud digitální fotorámeček plánujete umístit na noční stolek, bude vám stačit menší, než kdybyste ho chtěli pověsit na zeď místo klasického fotorámečku nebo obrazu.

Nejběžnější úhlopříčky:

Poměr stran displeje

S úhlopříčkou souvisí ještě poměr stran, který nám udává, jestli je fotorámeček klasický (4:3) nebo širokoúhlý (16:9). Stejný parametr nalezneme u monitorů nebo televizorů a je čistě na vašem vkusu, co vám vyhovuje víc. Obecně by se dalo říct, že k zobrazení portrétů je vhodnější klasický poměr a pro krajiny širokoúhlý.

Rozlišení displeje fotorámečku

Rozlišení udává, z kolika obrazových bodů (pixelů) na výšku a na šířku se obraz skládá. Čím je rozlišení vyšší, tím je obraz detailnější a působí kvalitněji. Naopak pokud je rozlišení příliš nízké, mohou být v obraze patrné jednotlivé body (kostičky). Rozlišení by mělo růst přímo úměrně s úhlopříčkou.

Obvyklá rozlišení displeje digitálních fotorámečků:

Parametry

Podporované formáty souborů

Existuje celá řada formátů, ve kterých může být obraz, zvuk nebo video uloženo. U každého fotorámečku jsou udány formáty, které může zobrazit nebo přehrát. Nejčastějšími formáty jsou JPG - fotografie, MP3 - audio, MPEG - video. Pokud chceme, aby digitální fotorámeček přehrával i hudbu nebo video, je nutné, aby podporoval potřebný formát. Krom výše uvedených nejběžnějších formátů existuje mnoho dalších méně obvyklých, které můžeme také využít.

Více o formátech

Dalo by se říci, že s čím více formáty dokáže fotorámeček pracovat, tím lépe. Sami ale časem zjistíte, že budeme nejčastěji používat jeden nebo dva formáty a ostatní nevyužijeme. Proto se stačí přesvědčit, zda-li fotorámeček podporuje formáty, které potřebujeme - zjistíme, v jakém formátu máme fotografie, případně videa, která chceme zobrazovat. Drtivá většina fotoaparátů ovšem fotí fotografie ve formátu JPG, video je většinou MPEG a zvuk MP3, proto nám tyto tři formáty budou ve většině případů bohatě stačit. A pokud narazíme na jiný formát, v počítači je možné převést obraz, video i zvuk z jednoho formátu do druhého.

  • Formáty fotografií: JPG, BMP, GIF, TIFF, PNG, …
  • Formáty videa: AVI - MPEG1(VCD/SVCD), MPEG2(DVD), MPEG4(DIVX/XVID), MOV, …
  • Formáty zvuku: MP3, WMA, OGG

Podobně jako digitální fotorámeček zobrazuje fotky a videa, meteostanice zobrazují informace o aktuálním stavu počasí, i předpověď na následující dny.

Úložiště a jeho rozšíření

Velká část fotorámečků disponuje vlastní pamětí, kam je možné fotky nahrát buď pomocí USB kabelu, případně pomocí bezdrátového připojení Bluetooth. Pokud vlastní paměť nemají nebo její kapacita pro nás není dostačující, je možné zasunout paměťovou kartu do slotu, kterým jsou fotorámečky ve většině případů vybaveny a fotky budou načteny z této karty.

Více o paměťových kartách

Vnitřní paměť fotorámečku bývá většinou malá (do 128 MB) a vejde se na ní omezený počet fotografií (nemluvě o videu), takže nemůžeme počítat s tím, že na ní umístíme celé rodinné album. Proto jsou fotorámečky vybaveny čtečkami paměťových karet. Pokud chcete do fotorámečku vložit kartu přímo z digitálního fotoaparátu a prohlížet si čerstvě pořízené fotografie, zjistěte si, jestli čtečka podporuje stejný formát jako fotoaparát. Většina fotoaparátů používá karty SD nebo MMC (jsou navzájem kompatibilní).

Také je dobré pořídit si paměťovou kartu speciálně pro digitální fotorámeček, kterou byste měli stále zasunutou a pouze byste čas od času aktualizovali její obsah, což lze provádět buď tak, že kartu vyjmete a v počítači nebo jiném zařízení na ní nahrajete fotky nebo celý fotorámeček připojíte pomocí USB kabelu k počítači a fotografie nahrajete tak.

Další možností je, že fotorámeček je vybaven bezdrátovou technologií Bluetooth, s jejíž pomocí je možné kopírovat fotografie do vnitřní paměti bezdrátově z počítače nebo dokonce mobilu apod.

Digitální fotorámeček vstupy usb a sd karta

Možnosti napájení

Většina digitálních fotorámečků je napájena pomocí adaptéru ze sítě. Některé modely jsou vybaveny akumulátorem, který nabízí možnost provozu bez připojení do sítě, což oceníme, pokud chcete nechat například fotorámeček kolovat z ruky do ruky naší návštěvě.

Čím větší fotorámeček (jeho úhlopříčka) je, tím větší má příkon, což ovlivňuje dobu, po kterou může být v provozu při napájení z akumulátoru. Ten vydrží pouze v řádu hodin. Nepočítejte tedy s tím, že digitální fotorámeček pověsíte na zeď, kde nebude široko daleko žádná zásuvka a on Vám bude několik dní vesele promítat fotky.

Materiál rámečku

Digitální fotorámečky se liší také vzhledem a provedením samotného rámečku. Vyrábí se z různých materiálů a v různých barvách. V tomto směru je vše otázkou vkusu a je těžké jakkoliv radit. Doporučujeme si tedy vždy dobře prohlédnout na obrázku vzhled a proporce rámečku, aby vám dobře zapadl do našeho bytového interiéru.

Dá se očekávat, že digitální fotorámečky vyrobené z kovu vydrží více a pokud máme malé dětí, je lepší vybrat bytelnější výrobek. Pokud je naší zálibou často měnit vzhled svého bytu, jistě oceníme i možnost vyměnit přední kryt tak, aby fotorámeček vždy barevně ladil s naším interiérem.

U designu jsou také důležité možnosti uchycení. Fotorámeček je schopen buď samostatně stát nebo umožňuje zavěšení na zeď. Existují i takové, které umožňují obojí, kdybysme chtěli umístění měnit.

Digitální fotorámeček Sencor

Další funkce fotorámečků

Fotorámeček často nabízí řadu funkcí, které usnadní jeho používání a dodá promítání šmrnc. Některé funkce jsou standardem a setkáme se s nimi takřka u každého modelu a některé jsou naopak tak trochu luxus.

  • Animované prolínání fotografií
  • Automatické otáčení fotografií na výšku
  • Korekce červených očí
  • Vyhlazení pleti
  • Automatické tlumení jasu v závislosti na okolním osvětlení
  • Hodiny, kalendář a budík
  • Reproduktory, přehrávání hudby na pozadí při promítání fotografií
  • Automatické vypnutí
  • Wi-Fi připojení k internetu

Příslušenství

Paměťové karty

USB flash disky

Klasické fotorámečky

Digitální fotoaparáty

Fotopapíry

Fotoalba

Nejčastější dotazy

Jaký poměr stran displeje je vhodnější?

Záleží na tom, v jakém poměru stran je většina vašich fotografií. Digitální fotoaparáty obvykle pořizují fotografie v poměru stran 4:3 nebo 3:2. Také většina chytrých telefonů je vybavena snímačem o poměru stran 4:3, avšak mnoho uživatelů používá oříznutí do formátu 16:9 nebo širšího, aby fotografie pokryly celý displej.

Umí digitální fotorámeček zobrazit fotky na výšku?

Některé modely s tím mohou mít problém, ale u většiny rámečků by zobrazení fotek vyfocených na výšku mělo fungovat. Některé digitální fotorámečky je možné postavit na výšku, takže portrétní fotografie zaplní větší plochu displeje.